Web sitemize hoşgeldiniz.

Valla Kanyonu Kastamonu

30 Temmuz 2018

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde farklı farklı tatil yerleri bulunuyor. Doğal zenginliklerle süslü olan ülkemizin birçok şehrine tatil yapmaya, dinlenmeye ya da gezmeye gidebilirsiniz. Kastamonu yaz aylarında tatil yapmak için çok tercih edilen şehirlerden biri değil. Fakat çeşitli su sporlarına ev sahipliği yaptığı için yaz, kış, ilkbahar ya da sonbahar demeden neredeyse dünyanın dört bir yanından buraya akın ediliyor. Valla Kanyonu Kastamonu ilinde yer alıp çeşitli doğa sporları ve çeşitli şenlikler yapılan bir alandır.

Valla Kanyonu Konaklama

Yaz tatili için çokça tercih edilen bir yer olmadığını yazımızın üst kısmında belirtmiştik. Fakat çeşitli etkinlikleri bazen günler boyu sürdürdüğü için burayı ziyaret edenler bu bölgede konaklama isteyebiliyor. Valla Kanyonu konaklama ihtiyacını işletme ile sağlayamayabiliyor. Çünkü kanyon daha çok dağlık bir bölgeye sahip. Bu bölgede konaklama isteyenler kanyona yakın olan Pınarbaşı ilçesinde bulunan tarihi otelde ya da diğer otel ve pansiyonlarda kalabilir.

Valla Kanyonu’na Nasıl Seyahat Edilir?

Kastamonu iline seyahat etmek isteyenler otobüs, uçak gibi toplu seyahat araçlarını kullanabilir. Fakat Valla Kanyonu seyahat işlemleri için Pınarbaşı ilçesine de ulaşmanız gerekiyor. Valla Kanyon’u bu ilçeye yakın olduğu için ziyaret etmek isteyenler genellikle bu ilçeye geldikten sonra kanyona 1,5 kilometrelik bir mesafeyi bol oksijenli hava eşliğinde yürüyerek ulaşıyor. Çeşitli tarihi zenginliklere sahip olan Kastamonu’ya gidip de bu zenginlikleri görmeden dönmek olmaz. Kastamonu’da gezilecek yerler;

  • Sümenler Köyü Ilgarini Mağarası
  • Sümenler Köyü Hacet Kayası
  • Çalkaya Köyü Kurtgirmez tepesindeki mağara
  • Çalkaya Köyü Kedikayası
  • Ilıca Köyü Bizans Hamamı
  • Çamkışla Köyü Kızkayası gibi birçok tarihi yere ulaşabilirsiniz.

Valla Kanyonu Hakkında: Valla Kanyonu Kastamonu ilinin Pınarbaşı ilçesinde bulunan doğal güzelliklerden biridir. Çeşitli doğa sporları, yürüyüşler ve şenlikler bu kanyonda gerçekleştirilir. Bu kanyona gelmişken bir de Kastamonu yöresel yemeklerini yemeden gitmek olmaz. Kabalak Dolması, Islama, Ispıt, Mantar gibi çeşitli sağlıklı yemekleri deneyebilirsiniz. Bu yemekler arasından en çok tavsiye edilen ve rağbet gören ise Islama yemeğidir. Valla Kanyonu Kastamonu gezisini günü birlik olarak ya da konaklamalı olarak geçirebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ