Web sitemize hoşgeldiniz.

Turizm Nedir

Yerli ve yabancı kişilerin belirli bir yer, ülke veya bölgeyi ziyaretleri esnasında eğlenmek, dinlenmek, gezmek gibi faaliyetlerini bilgilerini ve görgülerini arttırmak amacıyla yurt dışı veya yurt içinde yapılmakta olan gezilere verilen addır.

Turizm Ülkeyi Kalkındırır

Turizm ülkeyi kalkındırmak adına yapılan en güzel faaliyetlerden biridir. En çok eğlence, spor, dini ve dinlenme alanlarında gelişme göstermektedir. Turizm hizmetle, ilgiyle ve sevgiyle büyüyen bir sektördür. İnsanlar en çokta başka yerleri görme ve gezme duygusuyla bu yola çıkarlar. Turizm insanların bıraktığı memnuniyeti en çok o yere veya ülkeye kazandırdığı dövizlerle ve paralarla gösterir.

Yerli ve yabancı kişilere yapılan hizmetler bütünüdür. Bir diğer adı da Bacasız Sanayi’dir.

Turizm bir ülkenin döviz giriş ve çıkışlarına da önemli ölçüde katkıda bulunan bir araç niteliğindedir.

Turizm Kazanç Kapısıdır

Bu sektörde en çok da hizmet ön plana çıktığından işçi istihdamında da önemli bir role sahiptir. Bir başka açıdan baktığınızda ise eğer o yer önceden değersizse ve o yerde turizm yapılmaya başlanmışsa o yerin insanlarının sahip oldukları topraklar bile değer kazanacaktır. Yani o insanların sahip oldukları yerler araziler bile insanlara büyük kazanç kapıları açacaktır.

Bu hizmetler bütünü ile bir ülke veya yer sayesinde o yerin bağlı olduğu ülke de tanınmaya ve daha çok ziyaretçi almaya başlayacaktır.

İlk Turizm Faaliyetleri

İlk turizm faaliyetleri Türkiye’de, 24 Mayıs 1949 tarihinde ilgili kanunun kabul edilmesiyle birlikte başladı. İlk önce turizm ile alakalı birçok bürolar ve çeşitli dernekler ve acenteler ile faaliyetler sürdürüldü. Turizm bakanlığının teşvikiyle de bu konuda çalışma yapabilecek türden yerler örneğin:  otel, lokanta, plaj, pansiyon, eğlence yerleri türünde yerlere gerekli belgeleri verildi ve çalışmalar başlatıldı.

Ayrıca belirttiğimiz bu yerler çeşitli zaman dilimlerinde gerekli teftişler yapılarak kanuna uymayan yerlerin belgeleri iptal edildi ve gerekli uygulamalar da sağlandı.

Turizm Çeşitleri

Turizm iç ve dış olarak ikiye ayrılmaktadır. İç turizm ülke içindeki kişilerin ülke içindeki bir yerden başka bir yere giderek orayı ziyaret etmesi sonucu oluşan turizme denmektedir. Dış turizm de ülkenin dışından gelen turistler ile bir ülkeden başka ülkeye ziyarette bulunan ve belirli yerleri gezmek görmek için gelen kişilerin yaptıkları gezilerdir.

Daha çok tarihi esere ve doğal zenginliklere sahip olan ülkeler ise bu faaliyette daha şanslı olan ülkelerdir.

Bu açıdan tarihi zenginlikleri çok olan bazı ülkeler, Örneğin:  İtalya, İspanya gibi ülkeler barındırdıkları tarihi eserleriyle ülkelerine çok sayıda döviz girişleri sağlayabilmiş ülkelerdir.

Fakat turizm her yönüyle düşünülmesi gereken bir durumdur. Turizm de gerekli alt yapılar gerekli turisti karşılayacak kapasiteye sahip olunması yönünden o yerle ilgili gerekli tüm hizmet önlemlerinin de doğru şekilde alınmış olunması gerekmektedir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ