Web sitemize hoşgeldiniz.

Stres

27 Haziran 2018

Vücut sağlığımız söz konusu olduğunda elimizden geldiğince özen gösteriyoruz da, ruh sağlığı ile bir bütün oluşturduğunu çoğu zaman unutuyoruz. Çağımızın hastalığı stres. Bir çok hastalığın habercisi olabileceği gibi stres, önlemini almazsak yeme düzensizleri ve uyku bozuklukları olarak nedensiz gibi görünen hayat kalitemizi düşüren başlıca etken oluyor.  Gürültülü ortamlar ve çevresel etkenlerde de stresin başlıca nedenleri. Daha önceleri stres kelimesinden bile çoğumuz habersizken bugünlerde metropolde yaşayan, çalışan ve sürekli koşuşturmaca içerisinde hayatlar yaşayan insanlar olarak stresle başa çıkmak için sürekli yeni yöntemler aranıyor.

Şimdi stresi azaltmak için neler yapabiliriz hemen aklımızı gelenleri sıralayalım ve bu çözüm önerilerinden hangileri bizim için daha uygulanabilir ve sürekli yapılabilir durumda bir bakalım.

Spor, stres azaltma yöntemleri arasında birinci sıraya yerleşiyor. Hem bedensel işlevlerimizi düzenlemek açısından hem de formda kalarak aynada kendimizi güzel  görerek stresten arınabiliriz.

İkinci yöntem olarak ise, yoga, meditasyon gibi daha çok içsel akışımıza yönelebileceğimiz ve kendimizi dinleyerek hayatımızı istediğimiz şekilde yola koydukça stresimizin de her geçen gün azaldığını göreceğiz ve kendimize yeni bir amaç daha edinmiş olacağız. Aynı zamanda aikido gibi kendine ait felsefesi olan sporlarla da stres ile başa çıkmaya çalışabiliriz.

Üçüncü yöntem olarak ise daha çok kendimize vakit ayırabilir hayatımızın bir bölümünü her gün sadece kendimizin yapmak isteyeceği bir aktivite ile doldurabiliriz. Örneğin; Dans kursları gibi çevresel yönden de katkıda bulunacak hem de eğlenceli bir şekilde arkadaş edinip başka bir alanda bir şeyler öğrenmeye başlayabiliriz.  Ayrıca yeni insanlarla tanışarak bakış açımızı ve farklı hayatları da gördükçe kendi hayatımıza da farklı bir yön verebiliriz.

Dördüncü yöntem olarak ise, alternatif sağlık ürünleri olarak kullanılan bitkisel ürünleri araştırıp hem bilgi sahibi olabilir, hem de aktarlardan kolaylıkla alabileceğimiz türlü türlü otlarla hem vücudumuza hem de stresimize faydalı olabiliriz.

Beşinci ve son yöntemimiz ise profesyonel yardım almak. Günümüzde Devlet Hastalerinden bile bu tür bilgiler rahatlıkla edinilebiliyor. En azından ruhsal bir check-up yaptırmış olmak adına kontrollerimizi yaptırabilir ve ruh sağlığımızın iyi durumda olup olmadığına dair stresimizden kurtulabiliriz.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ