Web sitemize hoşgeldiniz.

Nasıl Bir Sanat Güneşi Olunur? Zeki Müren

Zeki Müren, yaşantısı ve sanat hayatıyla yeri doldurulamaz bir sanat güneşi nasıl olunur sorusunun cevabıdır. 1933 Bursa’da doğan Zeki Müren, ilkokul ve ortaokulu Bursa’da okur. Liseyi İstanbul’da Boğaziçi Lisesinde birincilikle bitirir ve ardından İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine girer. 1950 yılında TRT İstanbul Radyosunun açtığı solistlik sınavını kazanır. TRT İstanbul Radyosunda verdiği ilk konserin ardından tanınmaya başlar,ve ilk plak çalışması ortaya çıkar. İlk plağın ardından şöhret yolunda hızlı bir yükselişe geçen Zeki Müren, Gazino kültünün oluşmasında büyük rolü vardır. Oynadığı filmlerle ünü tüm Türkiye’ye yayılır. Kurallı ve ağdalı türkçesi, kendi tasarladığı kıyafetleri ve desenleri, saz ekibini tek tip giydirmesi, Türk Sanat ve Saray müziğini halka tanıtması ve popülerleştirmesi Zeki Müren’i döneminin sanatçılarından ayıran en önemli özelliklerdir.

Zeki Müren’den evvel Türk Sanat Müziği daha uzman,musikişinas üstatların bildiği ve ele aldığı bir türdü. Fakat Zeki Müren farklı makam ve usullerde ki üstün başarısı, güçlü ses aralığı ve eşsiz ses tonuyla Türk Sanat Müziğini çeşitli kesimlere sevdirmeyi başarmıştır.

Zeki Müren yalnızca başarılı icrasıyla değil popüler kültürü oldukça etkin bir şekilde kullanmasıyla da pop kültürü ve popülariteyi yeniden tanımlamıştır. Giydiği sahne kıyafetleri, konuşma tarzı, jest ve mimikleri,seyirciye duyduğu derin saygısı, müziğinde arabesk ve folk kültürleri de sıkça barındırması, şairliği, hem bestekar hem güftekar oluşu onu zirveye taşıyan en önemli unsurlardır.

Yaşamı boyunca 500’den fazla konsere çıkan Zekir Müren, hayata da TRT İzmir Televizyonunun kendisi için düzenlediği tören sırasında kalp krizi geçirerek veda etmiştir. Ölümünün üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen Türk Sanat Müziğinin hala en popüler ve en çok çalınan sanatçısıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ