Web sitemize hoşgeldiniz.

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

25 Mayıs 2018

Teknoloji ve araştırmalar ne kadar ilerlese ve yenilikler ortaya koysa da Mısır medeniyeti pek çok yönüyle gizemini korumaya devam etmektedir. Böylesine gizemli bir tarihi konunun olması hakkında çok sayıda düşüncenin ortaya konulup çeşitli iddiaların oluşmasına yol açmıştır. Mısır piramitlerinin sırrı nedir? Bazı kimselerce söylendiği gibi uzaylılar tarafından mı inşa edilmiştir? Yoksa kayıp kıta Atlantis’in insanları tarafından mı inşa edilmiştir? Bu soruları ve iddiaları çoğalmak mümkündür. Yazımızda hepsine ve daha fazlasına yer vererek bu sırrı aydınlatmaya çalışacağız.

Mısır Piramitlerinin Yapılış Amacı

Araştırmalar Mısır piramitlerinin firavun mezarları olarak inşa edildiğini savunmaktadır. Bazı kişiler tarafından ise Mısır piramitlerinin kral mezarlarını barındırmanın yanı sıra çok farklı amaçlarla da kullanıldığını söylerler. Buna göre:

 • Piramitler kral mezarlarını barındırmakla birlikte aslında Mısır’ın sahip olduğu yüksek teknolojinin ürünüdürler. Onlara göre Mısır medeniyeti elektrik benzeri bir aydınlatma imkanına da sahiptiler.
 • Bu elektrik teknolojisi Nicola Tesla’nın da yaptığı gibi insan vücudunun iletkenliğini kullanarak uygulanmaktaydı. Ayrıca piramitlerin tepesine yerleştirilen altın ile matematik oranları sayesinde iletkenlik arttırılmaktaydı.

Bu iddia bugüne kadar kanıtlanamamıştır ve söylenenleri resmeden hiyeroglifler gözlemleniyor olsa da bunun yalnızca benzerlikten olması ihtimali daha güçlü görülmüştür. Dolayısıyla piramitlerde sadece kralların ve yakınlarının mezarları, özel eşyaları bulunmaktadır. Mezar olarak böylesine büyük yapıların inşa edilmesinin arkasında ise firavunların tanrısallığı, göğe yakınlığı ve ihtişamının öldükten sonra bile devam ettirilmek istenmesi yatmaktadır.

Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı?

Piramitlerin nasıl yapıldığına dair çok sayıda öngörü ve belge sunulmaktadır. Genellikle batılı araştırmacıların öncülüğünde gerçekleştirilen kazılar neticesinde Batı inanç ve kültürüne odaklanan mistik iddialar da azımsanacak düzeyde değildir. Piramitlerin nasıl yapıldığına maddelerle açıklık getirebiliriz:

 • Tarihsel veriler Mısır piramitlerinin ilkinin Basamak veya Step Piramit olarak adlandırılan yapı olduğunu göstermektedir. Bu yapıyı yaptıran kişi kayıtlara İmhotep olarak geçmiştir. İmhotep dönemin firavununun veziri konumundadır.
 • Piramitler müthiş bir matematik dehanın eseri olarak görülmektedir. Özellikle Pi sayısı baz alınarak harika oransal hesaplamalarla inşa edildikleri bilinmektedir.
 • Mısır piramitlerinin inşaatında yüz binlerce işçinin çalıştığı ve milyonlarca taşın kullanıldığı saptanmıştır.
 • Yapılan araştırmalar piramitlere belirli mesafelerde taşları uygun hale getirecek ocaklar kurulduğu ve taşların buralarda işlenip taşındığını gösterir.
 • Mısır medeniyeti sahip olduğu yüksek ilim ve teknoloji sayesinde piramitleri 15-20 esene içerisinde inşa edecek seviyeye ulaşmıştır.
 • Son yıllarda araştırmacılar tarafından ortaya konulan veriler piramitlerin nasıl yapıldığına dair en gerçekçi açıklamayı sunmuştur. Buna göre halat ve ağırlık sistemleri kullanılarak kurulan bir rampada tonlarca ağırlıktaki taşların yükseltilebilmesi sağlanmıştır.

Piramitlerle ilgili iddialar çok fazladır. Özellikle uzaylıların yaptığı veya özel güçlerin yardım ettiği gibi iddialar tamamen araştırmaların yakın zamana kadar net bir açıklama sunamamasından kaynaklanmaktadır. Son araştırmalardaki kabul edilebilir bilgilere göre yorumladığımızda piramitler Mısır medeniyetinin sahip olduğu yüksek kültürel ve bilimsel birikimler neticesinde kurulan teknolojik sistemler sayesinde inşa edildiğini söylemek mümkündür.

Osmanlı Kayıtlarında Mısır Piramitleri

Genelde Avrupa’lı araştırmacı ve yazarlardan okuduğumuz Mısır piramitleri Osmanlı ve İslam kaynaklarında da yer almaktadır. Özellikle Osmanlı arşivlerinde piramitlerin Yusuf Ambarı olarak adlandırılması dikkat çekicidir. Bu isimlendirme Osmanlı’nın ve öncesindeki İslam kaynaklarının piramitlerin kullanım ve yapım amacını farklı yorumladıklarını göstermektedir. Elbette bu iddiayı Kur’an’daki anlatımlara dayandırmaktadırlar. Buna göre:

 • Yusuf bir dönem Mısır medeniyetinin hazinesini ve kaynaklarını yönetme görevine getirilmiştir. Hatta o dönemin firavununun da tek tanrı inancına sahip olduğu düşünülmektedir.
 • Kur’an ayetleri ile desteklenen bu teze göre Yusuf kıtlık geleceğini haber vererek gıdaların uzun süre dayanacağı ambarlar inşa ettirmeye başlar. Uzun sürecek kıtlık ve kuraklık için çok büyük kapasiteli yapılar gerekmektedir.
 • Dönemin Mısır halkı kıtlıktan bu şekilde kurtulmuş ve dayanabilmiştir.
 • Gerçekten de Mısır piramitlerinin içerisine konulan yiyeceklerin uzun süre saklanabildiği gözlemlenmiştir. Bu piramitlerdeki mimari teknik ve yalıtımın eseridir.

Doğu ve Batı kaynaklarında farklı tezlerle Mısır piramitlerinin sırrı nedir? sorusuna cevap aranmıştır. Son dönemlerdeki araştırmalar gerçekçi ve mantıklı açıklamalar getirmiş olsa da böylesine büyüleyici yapıların daha mistik ve dini yönünün olması insanlara muhtemelen daha çekici gelmektedir. Bu sebeple bu tarz iddialar hala popülerliğini korumaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ