Web sitemize hoşgeldiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi

10 Ağustos 2018

İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu şair ve yazar olan Sunay Akın’dır. 23 Nisan 2005 yılında kurulan bu müzede 1700’lü yıllardan bu yana olan en gözde oyuncaklar sergileniyor. Köşk üzerine konumlanan oyuncak müzesi Türkiye’de diğer oyuncak müzelerinin kurulmasına öncülük etmesi bakımından oldukça önemli.

Oyuncak Müzesi’nde Neler Var?

Herkes tarafından bilinen usta yazarlardan Sunay Akın, birbirinden farklı ülkeleri gezmiş ve 20 yıl boyunca bu ülkelerde yer alan çeşitli antikacılardan açık arttırma yolu ile birbirinden farklı oyuncakları satın almış.  Uzak oyuncakları bölümünde gezegenler ile ilgili bilgiler akılda kalıcı yöntemler dahilinde oyuncakların dili ile anlatılıyor. Tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devriminin izleri var.  Dizaynı ve tasarımı ise tasarım sanatçısı olan Ayhan Doğan tarafından yapıldı. Tüm aileleri kucaklayan ve onları eski zamanlara götüren oyuncaklar büyük bir ilgi ile inceleniyor. İstanbul Oyuncak Müzesi bir şair tarafından açılmış olması bakımından ise Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Oyuncak müzesi adeta bir zaman makinesi gibi. Nineler, anneler, babalar, çocuklar, torunlar olmak üzere 3 kuşak burada hiç sıkılmadan eğlenceli dakikalar geçirebilir. Koridorlarında bu oyuncaktan bende de vardı cümleleri bir fısıltı halinde sizlere eşlik edecek. Çocukluk anılarınızın aniden canlanacağı müzede farklı etkinliklerde de bulunmanız söz konusu.

İstanbul Oyuncak Müzesinde Yer Alan Etkinlikler

Seramik atölyesi olmak üzere, tahta oyuncak boyama atölyesi, sanat atölyesi, mini kitaplar içindeki büyük hikayeler kitap tasarım atölyesi, origami sanat atölyesi gibi farklı etkinlikler var. Çocuklarınız için muhteşem bir deneyim sunuyor. Ayrıca 13 – 20 aylık arasında yer alan bebekler adına da bebekler müzede etkinliği bulunmaktadır. Müzeye 4 yaş ve 9 yaş aralığında bulunan çocuklar aileleri ile katılabilir.

2011 yılında açılan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Antalya Oyuncak Müzesi, 2013 senesinde kurulan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi ve Ataşehir Belediyesi tarafından açılan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin danışmanlığı da Sunay Akın’a ait. Çocuklar adına kurulan bu müzelerin açılmasında İstanbul Oyuncak Müzesinin etkisi oldukça büyük.  Ayrıca TOYCO 2012 İstanbul Oyuncak ve Çocuk Birliği’nin ilk kez bu müzede ve Türkiye’de gerçekleşmesi bakımından da oldukça kıymetli.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ