Web sitemize hoşgeldiniz.

İnternet Üzerinden Elektrik Faturası Ödeme Yöntemleri

13 Ağustos 2018

İnternet üzerinden elektrik faturası ödemek için birçok yöntem bulunmaktadır; kurumların resmî sayfalarından ve bankalardan ödeme işlemi yapılabilmektedir. Günümüzde birçok işlem gibi fatura ödeme işlemleri de elektronik ortamlara geçiş yapmıştır. Elektronik ortamda faturaların ödenmesi ve sorgulanması, birçok kullanıcı için hayat kurtarıcı olmuştur. Fatura ödemeyi unutmak gibi olayların yaşanması günümüzde neredeyse azalmıştır. Bir faturayı ödemediğiniz zaman telefonunuza bankanız ya da faturanın kurumu tarafından mesaj atılmaktadır. Otomatik ödeme seçenekleri ile de ödeme takibi yapma işlemi oldukça kolaylaşmıştır.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Elektrik Faturası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Online elektrik fatura ödeme işlemleri bankalar tarafından hızlıca yapılmaktadır. Bazı bankalar işlem ücreti alırken bazıları ise hiçbir ücret talebinde bulunmadan ödeme yapmaktadır. Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Şekerbank gibi birçok banka tarafından online fatura ödeme imkânı sunulmaktadır. İnternet bankacılığı ile elektrik faturası ödeme işlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hesabınız bulunan bankanın internet sitesine girerek, fatura/ fatura öde/ fatura ödemeleri olarak bulunan başlığı seçmeniz gerekiyor.
  • Fatura ödemeyi seçtikten sonra kurum adı ya da kurum arayın yazısı göreceksiniz. Buraya bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım firmasının adını yazmalısınız.
  • Elektrik dağıtım firmasının adı yazdıktan sonra fatura türü/ fatura tipini seçmeniz gerekmektedir. Buradan elektrik ya da elektrik faturası yazısına tıklamalısınız.
  • Bütün gerekli bilgilerin girişini yaptıktan sonra müşterini numaranızı, müşteri numaranız seçeneği yok ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir.
  • Kimlik numaranız ya da hesap numaranızın girişi yaptıktan sonra elektrik faturası bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
  • Eğer geçmiş borcunuz bulunuyor ise onu da güncel borcunuz ile birlikte görebileceksiniz.
  • Ödemek istediğiniz borç ya da borçları seçerek banka kartınız ya da kredi kartınız ile ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak bankalar tarafından mail adresinize işlem dekontu gönderilmektedir.

Elektrik Dağıtım Firmaları Üzerinden Online Ödeme Yapma

İnternet üzerinden elektrik faturası ödeme hizmeti çoğu elektrik dağıtım firması tarafından bankalara devredilmiştir. Bu sebeple Türkiye’de bulunan çoğu elektrik dağıtım firmasının kendi sitesi üzerinden ödeme işlemi yapılmamaktadır. Fakat bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım firmasının resmî sitesi üzerinden elektrik faturası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ