Web sitemize hoşgeldiniz.

Hafta Sonu Nasıl Elektrik Faturası Ödemesi Yapılır Mı?

30 Ağustos 2018

Hafta sonu elektrik faturası ödeme işlemi yapmak isteyenler için genel olarak iki seçenek bulunmaktadır. Bu işlemler sizin bölgenize elektrik hizmeti veren kuruma göre değişebilmektedir. Hafta sonu ödemelerinizi online bankacılık veya online fatura ödeme kanalları ile ATM’lerden yapabilirsiniz.

Online Ödemeler Nasıl Yapılmaktadır?

Bazı kurumlar kendilerine ait bir online fatura ödeme sistemleri oluşturur. Bu sistemleri kullanarak faturalarınızı hafta sonu da ödeyebilirsiniz. Online ödeme imkanı sunan kurumlardan bazıları: CK Boğaziçi, Enerjisa, Limak Uludağ, Aydem, Dicle EPSAŞ, YEPAŞ, AKSA, TREDAŞ, KEPSAŞ, Gediz, MEPAŞ, SEPAŞ, CK Akdeniz vb.dir. Bu tarz sitelerde ödeme yapabilmek için hizmet numaranıza veya sayaç numaranıza ihtiyaç vardır. Bazı sitelerde sadece TC kimlik numarası da kabul edilmektedir.

Online bankacılık ile hafta sonu fatura ödeme işlemi yapabilirsiniz. Bunun için bir hizmet aldığınız bankanın internet bankacılığına olan üyeliğinizi açmanız gerekmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden fatura ödemek isteyen kişilerin yanında hizmet numaralarının bulunması gerekmektedir. Bu bankalar aracılığıyla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylece doğrudan hesabınızdan ödenecektir.

ATM’ler Aracılığıyla Ödemeler Nasıl Yapılmaktadır?

Hafta sonu elektrik faturası ödemek isteyenlerin diğer bir alternatif ödeme kanalı ise ATM’lerdir. Kurum anlaşmalarına göre değişse de ATM’ler aracılığıyla kart ile veya kartsız ödeme yapabilirsiniz. İki işlemde de menü listesinden “Ödemeler” seçilmektedir. Sonra “Elektrik Ödemeleri” seçilmelidir. Ve karşınıza bir liste çıkacaktır. O listeden sizin elektriğinizin bağlı olduğu kurumu bulmalısınız. Sonra bu kuruma ait kodu girmelisiniz. Kurum kodunu girdikten sonra ATM sizden abone numaranızı veya hizmet numaranızı isteyecektir. Onu da giriniz ve karşınıza çıkan ekrandan ödemek istediğiniz faturayı seçiniz. Kartlı işlem yapıyorsanız fatura tutarı kartınızdan düşecektir. Kartsız işlem yapıyorsanız bu işlem sonrası parayı yatırmanız istenmektedir. İşlem bittikten sonra ATM’den makbuzunuzu almayı unutmayınız.

Bu iki seçenek dışında bazı PTT şubeleri cumartesi günü saat 13.30 kadar açıktır. O şubelerden de fatura ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca PTTMatik yani PTT ATM’lerini de hafta sonu yapacağınız ödemeler için kullanabilirsiniz. Kartlı veya kartsız işlem yapabilir, işlem sonunda makbuz alabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ