Web sitemize hoşgeldiniz.

Fındık Ticareti

Fındık Türkiye’nin ihraç ettiği en önemli gıdalar arasında yer alır ve Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlamakla birlikte canlılık da kazandırır. Türkiye dünya fındık üretimi miktarında ve dünya fındık ihraç eden ülkeler arasında ilk sırada yer alır. Öyle ki Türkiye dünya fındık ticaretini elinde bulunduran tek ülkedir. Türkiye dışında İtalya, İspanya, ABD, Yunanistan ve Gürcistan da önemsiz denecek kadar çok az miktarda başka ülkelere ihracat yapmakta olsalar da söz sahibi konumundaki ülke Türkiye’dir.

Türkiye fındık ticareti öneminin farkına sonraları varmıştır. 1950’li yıllarda Türkiye 20 ülkeye, 1970’li yıllarda 35 ülkeye, 1980’lerde 60 ülkeye ihraç edilen fındık günümüzde 90’ı aşkın ülkeye ihraç edilmektedir. Fındık ticaretinin ülke ekonomisine getirisi her yıl ortalama 600-700 milyon dolar civarındadır. Türkiye’de fındık ticareti toplam tarımsal ihracat ticaretinin yüzde yirmi beşini elinde bulundurur. Fındığın başlıca üretildiği ve ihraç edildiği şehirlerimiz Trabzon, Giresun ve Ordudur.

Fındık dünya tüketimi açısından büyük bir alana sahiptir. Fındık sade çerez olarak yenebildiği gibi çeşitli işlemlerden geçirilerek fındık ezmesi, fındık püresi, fındık krokanı, çikolataya karıştırılan fındık ve daha birçok alanda geniş bir kullanıma sahiptir. Fındık öyle ki dünyada yüzde 70 oranında çikolatada, yüzde 15 pasta ve şekerlemelerde, yüzde 15 ise şekerleme olarak tüketilme alanı bulmaktadır. Kurutulmuş kabuklu fındıklar son teknoloji olarak üretilmiş olan fındık kırma makinalarında kırılarak kabuklarından ayrılır ve iç fındık elde edilir. Elde edilen natürel iç fındıklar fındık işleme tesislerinde fındık unu, kavrulmuş fındık ve beyazlatılmış fındık olarak ayrılır ve amaçlarına göre tüketilirler. Tüm bu sayılanlar dışında çok az miktarda da olsa fındık yağı, yem ve petrokimya sanayi alanlarında da fındık kullanılmaktadır.

Türkiye’de fındık ticaretini gerçekleştiren büyük ve küçük ölçekli birçok firma bulunmaktadır. Bu firmaların çok azı büyük ölçekli olmakla birlikte çoğu firma küçük ölçeklidir. Fındık ticareti tek bir elden yapılmamakla birlikte bu firmaları destekleyici kooperatifler de (FİSKOBİRLİK ) kurulmuştur. Bu noktada fındık üreticileri hem kooperatiflerce hem de devletçe desteklenmekte bilgisine ulaşabiliriz.

 

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ