Web sitemize hoşgeldiniz.

Explorer.exe Hatası Çözüm Önerileri

27 Ağustos 2018

Explorer.exe hatası Windows için sürekli karşılaşılan hata türlerinden biridir. Explorer.exe hatası aldığınız zaman yeniden çalıştırma yapmanız gerekmektedir. Explorer.exe hatasına neyin sebep olduğunu öğrenmek için izlemeniz gereken yollar bulunmaktadır. Bunlardan birini işlem sırasına göre şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ara ya da çalıştır bölümüne tıklamanız ve Explorer.exe yazdıktan sonra enter tuşuna basmanız gerekiyor.
  • Entere bastıktan sonra exe hatasının sebebini öğrenebilirsiniz. Yüksek ihtimal ile virüs ya da codeclerin bozulması sebebi ile hata almışsınızdır.

Explorer.exe Hatası Nedir?

Explorer.exe nedir diye merak edenler için; Microsoft tarafından Windows İşletim Sistemi için geliştirilen EXE dosya türüdür. MDSN Disc 0421 ile ilişkilidir. Son sürümü Windows’un güncel sürümü olan 1.0.0.0 numaralı sürümdür. Bilinmeyen güvenlik derecesine sahip olmak ile birlikte aynı zamanda 3 yıldız popülarite derecesine de sahiptir.

EXE Dosyası Nedir?

EXE dosyaları, bir bilgisayarın yapması gereken işlevleri kontrol eden ve işlevleri izleyerek yerine getiren talimatlardır. EXE dosyaları bilgisayar içindeki yazılım ve programların kendilerinin sahip olduğu talimat dosyası bulunmaktadır. EXE dosyaları da bu talimat dosyalarına verilen isimdir. EXE dosyası olmayan hiçbir program ve yazılım bilgisayarınız da çalışmayacaktır. Programı ya da yazılımın çalışmasını sağlamak amacı ile yapılan bir dosya türüdür. EXE dosyalarını silmemeye ve değişiklik yapmamaya özen göstermelisiniz. Çoğu hata bu sebepler ile ortaya çıkmaktadır.

Explorer.exe Hatası Sebepleri

Explorer.exe virüsü olarak nitelendirilen virüsler bulunmaktadır. İndirdiğiniz ya da bir şekilde bilgisayarınıza aktardığınız uygulama ve dosyalardan bulaşan bu virüsler direkt olarak EXE dosyalarını hedef almaktadır. Zaten EXE dosyaları da hemen hemen tüm yazılım, program ve dosyalar içerisinde olduğu için çoğu zaman virüs bulaştırmak için kullanılmaktadır. Zararsız gibi görünen bu EXE dosyası virüsleri, spam kutusuna düşen e- postalar, internet sitesinde çıkan reklamlara tıklamak gibi birçok yol ile bulaşabilmekte ve zararlı olabilmektedir.

Explorer.exe Hatası Çözümü

Explorer.exe hatası nasıl giderilir üzerine birçok çözüm mevcuttur. Bu hata giderme yollarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Windows tuşuna ve R tuşuna aynı anda basarak Çalıştır’ı açmanız gerekmektedir.
  • Regedit yazdıktan sonra Kayıt defterini ve daha sonra ise Image File Execution Options seçeneğini seçmelisiniz. Açılan dosyada Explorer.exe ya da iexplorer.exe bulunuyor ise bunları silmeniz gerekmektedir. Sildikten sonra Explorer.exe hatası ile karşılaşmayacaksınız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ