Web sitemize hoşgeldiniz.

E-Ticaret İş Fikirleri

E-ticaret üzerine çeşitli fikir araştırmaları yapıyorsanız, muhtemelen evinizden bilgisayar başında çalışarak para kazanmanın yollarını araştırıyorsunuz. E-ticaret üzerine bir yatırım yapmadan önce çok derinlemesine bir araştırma yapmakla işe başlamalısınız. Hangi ürünler üzerine yatırım yapacaksınız? E-ticaret iş fikirlerinden hangisi talep görür? İnsanların ihtiyaçları nelerdir? E-ticaret alt yapısını sunan firmalardan hangisinden sorunsuz destek alırsınız? Buna benzer birçok sorunun cevabını bulmalısınız.

E-ticaret’e girmek, aslında bir nevi işletme açmakla eşdeğerdir. Gerçekte bir işletme açsanız neler düşünürdünüz? Hangi ürünleri satardınız? İşletmenize nasıl bir isim verirdiniz? İşyeriniz için nasıl bir tasarım uygulardınız? Kimlerle çalışma ortaklıkları kurardınız? İşyerinizi nerede açardınız? Nasıl bir reklam politikası uygulardınız? Farkınızı nasıl ortaya koyardınız?

Yukarıdaki soruları cevaplandırırken muhtemelen çelişkiye düştüğünüz durumlar ortaya çıktı ya da cevaplayamadığınız sorularla karşılaştınız. E-ticaret iş fikirlerini araştırırken bu ve buna benzer birçok soruya kesin cevaplar vermeniz gerektiğini unutmayınız. Kuracağınız iş üzerine zihninizde kesin yargılara varmadan hiçbir işe yatırım yapmayınız. Çünkü, ticarette ilk adımı attıktan sonra geri dönüşü olmayan bir yola girdiniz demektir. Bu sebeple, adımlarınızı sağlam atmakta fayda var.

E-ticaret alanında son yıllarda inanılmaz bir büyüme gerçekleşti. Ülkemizde, internet alışverişlerinin güvenirliğini ve ucuzluğunu kanıtlamasıyla birlikte, insanlar internet üzerinden alışverişe yöneldi. Bu yönelimle birlikte internet üzerinden ürün pazarlayan siteler, büyük firmalara dönüşmeye başladı. Günümüzde birçok e-ticaret firmasının plazalara yerleşmiş büyük firmalar haline geldiğini görüyoruz.

Peki, neden e-ticaret? E-ticaretin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1)Vergi avantajı,

2)Çalışanların maliyetinin düşüklüğü,

3)İş yeri kirası, stopajı, depozitosu ödememek,

4)Reklam yapma kolaylığı,

5)İş takibinin kolaylığı vs.

E-ticarete yöneliyorsanız, yukarıda saydığımız beş ana maddenin dışında muhtemelen işe yatırılacak anaparanız da epeyce düşük. Şöyle düşünün: Orta ölçekli büyüklükte bir teknoloji mağazasının kurulumu ne kadardır? Teknolojik ürünler satan bir e-ticaret sitesinin maliyeti ne kadardır?

E-ticaret iş fikirleri konusunda araştırma yaparken girdiğiniz bütün internet sitelerinde birbirine benzer fikirler bulacaksınız. Unutmayın ki hiçbir site size orijinal bir fikir vermez. Orijinal fikri olan kişi, bunu kendi internet sitesinde paylaşabiliyorsa kendisine bu fikir üzerine e-ticaret sitesi kurabilir demektir. Elinizde para getirecek bir fikri herkesle paylaşır mısınız?

E-ticarete girmeyi düşünüyorsanız kimsenin denemediği alanlara girin. Genellikle kurulan bütün siteler aynı ürünler üzerine satış yapmakta. Bu da birçok e-ticaret sitesinin kısa sürede yok olmasına neden oluyor. Mesela; çiçek satışı yapan bir site kurmak, şüphesiz işe başlamadan batmaya açık çektir. Çünkü, bu alanda kurulmuş, isim yapmış hali hazırda birçok site mevcut.

Olmayanı satmalısınız! Bu bir ders notu olabilir; mum, şapka, bisiklet yedek parçası… vesaire birçok ürün olabilir. Muhakkak, bu örneklerle alakalı da birçok site mevcuttur. Buradaki örneklerden vermek istediğimiz farklılıktır. Farklıysanız ve tabi ki kaliteliyseniz, potansiyel müşterileriniz sizi her zaman bulacaktır.

E-ticaret iş fikirleri araştırırken internet sitelerini tek tek girmenizin de aslında pek bir anlamı yok. Fikri, sizin kafanızda bulmanız gerekli. Küçük kamuoyu araştırmaları ve gözlemlerle bu fikri bulabilirsiniz. İnsanların ihtiyacına tam anlamıyla cevap verebilen ürün her zaman satılır. Farklı bir fikir, iyi bir web tasarımı, herkese ulaşan reklam ve kaliteli ürün bu işin 4 temel sırrı.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ