Web sitemize hoşgeldiniz.

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Nasıl Çözülür?

24 Ağustos 2018

Disk yazmaya karşı korumalı hatası sık sık karşılaştığımız bildirimlerden biridir. Bu hatayı çözmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Format Atarak Nasıl Çözülür?

USB diskinize ya da SD kartınıza format atınız. Eğer hafıza taşıma aparatınızda virüs ile alakalı bir sorundan dolayı bu hatayı alıyorsanız format atmanız gerekmektedir. Biçimlendirme seçeneğini denerseniz disk yazma korumalı biçimlendirilemiyor olduğunu göreceksiniz. Bunun için belli başlı format programları indirmeniz gerekmektedir. USB Disk Storage Format Tool, Silicon Power Formatter ve HP USB Disk Storage Format gibi programları kullanabilirsiniz. Eğer hafıza kartı disk yazma korumalı hatasını kaldırmak istiyorsanız onun için de SD Formatter programını kullanabilirsiniz. Eğer bu işlemler sonucunda hala disk yazmaya karşı korumalı hatası alıyorsanız aşağıdaki seçeneği de deneyebilirsiniz.

Diskpart ile Nasıl Çözülür?

Komut sistemini açınız. Komut sistemini açmak için başlangıç menüsünün aramasına “cmd” yazın ve çıkan sonuca gidip farenizin sağ tuşuna tıklayın. Çıkan seçeneklerden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin. Sonra çıkan yere Diskpart yazın ve enter tuşuna basın. List Disk veya List Volume diye yazdıktan sonra tekrar enter tuşuna basın. Çıkan listede bulunan ve hata veren diski seçiniz. Mesela seçeceğimiz disk Disk 1 veya Volume 1 olsun. O zaman Select Disk 1 veya Select Volume 1 yazıp tekrar enter tuşuna basıyoruz. Ve şimdi diskin özelliklerini görmemiz gerekiyor. Onun için “attributes disk” diyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Ve özellikleri içerisinde “Current Read-only State” kısmının karşısında “Yes” yazısını görüyorsanız, bu diskinizin yazmaya karşı kapalı olduğunu göstermektedir. Bu özelliği kaldırmak için ise “attributes disk clear readonly” yazıp enter tuşuna basmanız gerekmektedir. Sonrasında baktığınız zaman “Current Read-only State” kısmının karşısında artık “No” yazdığını görebilirsiniz. Böylece artık diskiniz koruma hatası vermeyecektir. Eğer bu işlem ile de hata düzelmez ise diskin sorunu yapımıdır. Yani bunu düzeltmek pek mümkün olmayacaktır.

Format seçeneğini de Diskpart aracılığıyla yapabilirsiniz. Diskpart’ı açıp diskinizi seçtikten sonra sırasıyla girmeniz gereken komutlar şunlardır:

  • Clean
  • Create Partition Primary
  • Assign
  • Format Quick fs: ntsf

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ